Paragrafy dotyczą wszystkiego, od relacji międzyludzkich po wszelkie oficjalne relacje.
Wszystkie sprawy trzeba bowiem załatwiać na gruncie formalnym, oficjalnym, prawnym.
Jak to zrobić nie mając fachowej, profesjonalnej wiedzy, nie mając prawniczego wykształcenia.
Zwykły człowiek gubi się nie tylko w gąszczu przepisów, ale również w gąszczu ich znaczenia.
W takiej sytuacji niezbędne są porady prawne. Oczywiście, udziela ich tylko radca prawny, adwokat, który w prawie i jego tajnikach doskonale się odnajduje, doskonale się czuje, wie jak wszystko funkcjonuje. Tylko taki prawnik może rzeczywiście pomóc i doradzić, co doprowadzi do pozytywnego rozwiązania sprawy.W naszym kraju prawo budowlane jest niezwykle restrykcyjne, mnóstwo prac wymaga pozwolenia na budowę, lub zgłoszenia.
Usunąłeś ściankę z karton-gipsu, albo postawiłeś nową? Musisz to zgłosić.Robisz remont dachu, i okazało się, że konstrukcja wymaga wymiany? Potrzebujesz pozwolenia na budowę.
Radca prawny ? prawnik świadczący pomoc prawną podmiotom gospodarczym, jednostkom organizacyjnym oraz osobom fizycznym, która polega przede wszystkim na udzielaniu porad prawnych, sporządzaniu opinii prawnych, opracowywaniu projektów aktów prawnych oraz występowaniu przed sądami i urzędami. Zasady wykonywania zawodu radcy prawnego określa ustawa z dnia 6 lipca 1982 r.
o radcach prawnych1.
Jednostkami organizacyjnymi samorządu posiadającymi osobowość prawną są okręgowe izby radców prawnych i Krajowa Izba Radców Prawnych. Podstawową różnicą między radcami prawnymi a adwokatami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy przez radców prawnych, czego nie wolno adwokatom. W ostatnich latach znacząco rozszerzono uprawnienia radców prawnych do występowania przed sądami i organami, powierzając im obok wcześniejszej kompetencji do prowadzenia spraw administracyjnych, cywilnych, gospodarczych, pracowniczych i administracyjnosądowych, także m.in.