Piractwo medialne ? potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat. Według twórcy ruchu Wolnego oprogramowania, Richarda Stallmana, termin ?piractwo? ma wpływać na świadomość i oceny moralne użytkowników przekonując, że dzielenie się informacją z innymi jest złe i moralnie równoważne napadaniu na statki, porywaniu oraz mordowaniu załogi i pasażerów (piractwo).
Stallman proponuje zamiast tego określenia używać neutralnych pojęć takich jak zabronione kopiowanie (ang.
prohibited copying) czy nieautoryzowane kopiowanie.
Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Piractwo_medialneZdarzało się nawet, że sądy orzekały kary kilku miesięcy za kratami.
Prawnicy mogą wywalczyć wyższe wyroki dla osób, które bez zgody poszkodowanego, publikują jego kompromitujące zdjęcia lub stosują poprzez internet przemoc psychiczną i groźby.
Wydrukowana korespondencja przesyłana drogą elektroniczną może być w takich sprawach podobnym dowodem, jak nagrania na dyktafon czy nagrania z założonego monitoringu.Dlatego każdy problem powinniśmy konsultować z radcą prawnym, zwłaszcza przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Sporządzanie umów to sprawa skomplikowana nawet dla uczonych w prawie, a tym bardziej dla początkujących przedsiębiorców.
Warto więc zapłacić każdą sumę za dobrze i rzetelne sporządzenie, albo chociaż sprawdzenie napisanej przez nas umowy..